Lenka Pyciaková – 2024

staniční sestra, Centrum vysoce specializované péče o pacienty s roztroušenou sklerózou a neuromyelitis optica, Neurologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

„Je mi velkou ctí a radostí doporučit Bc. Lenku Pyciakovou, DiS., na ocenění Sestra roku. Její výjimečné odborné znalosti, péče o pacienty a oddanost profesi jsou inspirací pro nás všechny,“ napsala ve svém nominačním dopise náměstkyně pro nelékařské zdravotnické pracovníky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Mgr. Dita Svobodová, Ph.D., MHA. 

Profesní životopis Lenky Pyciakové svědčí o jejím opravdovém závazku k ošetřovatelství, neustálém vzdělávání a výjimečném přístupu k pacientům. Původně studovala dětské lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. I když studium na vlastní žádost ukončila, její nadšení pro zdravotnictví ji vedlo k dalšímu vzdělávání. V roce 1999 absolvovala vyšší odbornou školu jako diplomovaná porodní asistentka a v roce 2005 dokončila studium ošetřovatelství a pedagogiky na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Kromě toho v roce 2017 absolvovala certifikovaný kurz specifické péče o pacienty s roztroušenou sklerózou.  

Od roku 2002 pracuje na Neurologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde se postupně vypracovala až na staniční sestru Centra vysoce specializované péče o pacienty s roztroušenou sklerózou a neuromyelitis optica, Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy a Všeobecné neurologické ambulance. Na péči o pacienty s roztroušenou sklerózou se specializuje již od roku 2006, což svědčí o jejím odhodlání a odbornosti v této náročné oblasti. 

Staniční sestra Lenka také aktivně přispívá k výzkumu a školení. Jako certifikovaný školitel vede kurzy specifické péče o pacienty s roztroušenou sklerózou a spolupracuje i na školení psychologů v této oblasti. Je členkou řídícího výboru MS Nurse Pro, kde se podílí na vytváření e-learningových programů pro sestry pečující o pacienty s RS. 

Její rozsáhlá publikační činnost zahrnuje odborné články i informační materiály pro pacienty. Pravidelně přednáší na konferencích a účastní se národních i mezinárodních workshopů, čímž sdílí své zkušenosti a nové poznatky se širokou odbornou veřejností. 

Do své práce investuje hodně času a úsilí, ale i přesto se snaží věnovat rodině a vnoučatům. Ráda pracuje na zahradě na chalupě v oblasti Českolipska, kde s manželem tráví volné chvíle. Nedílnou součástí jejího života je víra v Boha a činnosti spojené s křesťanským sborem. Kromě setkávání ve sboru pořádají společné akce, výlety a pobyty v přírodě. Její láska k přírodě a zapojení do aktivit křesťanského sboru svědčí o jejím pozitivním přístupu k životu. Důkazem je i fakt, že je adoptivním rodičem ohrožených druhů zvířat v pražské zoologické zahradě. 

Hlasujte

Hlasovat můžete pouze pro jednoho kandidáta. Všechny ostatní hlasy budou zneplatněny.